Klinické skúšania inovatívnych liekov a ich dopad na hospodárstvo SR.
Tieto prieskumy boli realizované v spolupráci s konzultačnou spoločnosťou EY (Ernst&Young).
Zber dát prebiehal v roku 2017 a zbierané boli dáta za rok 2016. Ide o prvý prieskum svojho druhu na Slovensku.
Metodológia spracovania a interpretácie dát bola konzistentná s metodológiou použitou v Českej republike a iných krajinách EÚ a zozbierané údaje boli analyzované a nezávisle vyhodnotené spoločnosťou EY.
Anonymného dotazníkového prieskum sa v roku 2017 zúčastnilo 24 členských spoločností AIFP, z toho 17 z nich aktívne realizujú klinické skúšania na Slovensku.
Priemerne teda jedna spoločnosť vynaložila približne 1,4 mil. EUR na realizáciu klinických štúdií v roku 2016.
► Táto suma zodpovedá ročnému priemernému platu 3 127 pracovníkov v zdravotníctve
Nevyčíslené, ale generované efekty klinickými štúdiami:
► Nepriama zamestnanosť
► Multiplikačný efekt
► Odvody do verejných rozpočtov
V SR v roku 2016 podľa prieskumu realizovali členovia AIFP celkom 195 klinických skúšaní. Viac ako polovica týchto skúšaní sa realizovala v oblasti onkológie, kardiovaskulárnych ochorení a imunologických ochorení.
Do klinických skúšaní bolo v roku 2016 celkovo zapojených 9 265 pacientov, z toho 2 282 pacientov bolo do skúšaní zaradených v priebehu roku 2016.
► Pripravované zmeny v európskej legislatíve vrátane zriadenia spoločného elektronického portálu pre registráciu klinických skúšaní predstavujú výzvu pre farmaceutický priemysel v Európe.
► Nevyhovujúci stav vylúči Slovensko z účasti na budúcich klinických skúšaniach.
► Stanovenie zodpovedných inštitúcií, nastavenie systému financovania a legislatívy môžu naopak predstavovať konkurenčnú výhodu.
► Napredovanie okolitých krajín v oblasti systémov dokumentácie pacientov a zavádzanie inovatívnych IT systémov zvyšujú tlak na neustále zlepšovanie a zefektívnenie Slovenska v tejto oblasti.
► Využitie existujúcich výhod, ktorými SR disponuje (nízka nákladovosť pri zachovaní vysokej kvality skúšaní) by malo zostať jednou z priorít.
► Podpora vzniku špecializovaných centier výskumu vedie k nárastu klinických skúšaní v prestížnejších fázach I a II, ktoré by ďalej mohli pokračovať a stavať na- skúsenostiach SR s fázou III.
► Rovnaký efekt by mal za následok aj rast expertnej úrovne tímov zúčastňujúcich sa na klinickom skúšaní.
Našim cieľom je, aby na Slovensku prebiehalo viac štúdií, napríklad v druhej fáze klinického skúšania, ktorá prináša medzinárodnú prestíž.
Pre pacienta:
Pre spoločnosť:
KLINICKÝ VÝSKUM ROČNE PRINÁŠA DODATOČNÝCH 34 MILIÓNOV EUR DO SLOVENSKÉHO ZDRAVOTNÍCTVA