VZDELANÍ PACIENTI SÚ PRE ZDRAVOTNÍCTVO CENNOU POMOCOU
Systém na Slovensku definuje pacienta ako prijímateľa zdravotnej starostlivosti. Vyspelé krajiny ho však už vidia ako partnera - profesionála, ktorý dokáže poradiť pri efektívnejšom nastavení zdravotníckeho systému.
Vzdelávanie pacientov sa ešte stále podceňuje. Nemáme odborníkov, ktorí by sa mu venovali, chýbajú vzdelávacie materiály i pedagogické zázemie. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že takto vzdelaní pacienti a pacientski advokáti pomáhajú lepšie nastaviť systémy a zohľadniť potreby pacientov.
Aj pacientske organizácie na Slovensku majú dlhodobo ambíciu participovať na rôznych typoch rozhodovacích procesov, stať sa členmi kategorizačných komisií a spolurozhodovať napríklad o tom, aké lieky alebo zdravotnícke pomôcky a výkony budú hradené z verejného zdravotného poistenia. V poslednom čase sa táto otázka stáva veľmi aktuálna aj v súvislosti s tzv. revíziami úhrad liekov a s neustálymi (medializovanými) spormi o doplatky za lieky.
Na to, aby sa pacienti mohli stať partnermi odborníkov a ostatných účastníkov takýchto procesov, je dôležité, aby disponovali potrebnými vedomosťami a absolvovali náležité vzdelávanie. Stále sa však objavujú názory, že pacienti a pacientske organizácie sú agentmi farmaceutického či potravinárskeho priemyslu, ktorí – ak ich vpustíme do systému – budú presadzovať komerčné záujmy, prípadne budú chcieť len to najlepšie a najdrahšie. To však nie je pravda. Keď s takýmito pacientmi, resp. pacientskymi advokátmi pracujete a komunikujete, zistíte, že na základe získaných informácií sú schopní racionálne posúdiť svoje potreby, ako aj možnosti systému.
VZDELÁVACÍ PROGRAM MÁ NASLEDUJÚCE CIELE:
• naučiť pacientov chápať, aké úkony vedú k zabezpečeniu dostupnosti liečby;
• objasniť legislatívu, cenotvorbu aj systém hradenia, úlohy jednotlivých hráčov v zdravotníckom sektore;
• vysvetliť princípy tvorby a rozdeľovania ekonomických zdrojov, limity verejných zdrojov v zdravotníctve a úlohu, ktorú môže pri rozdeľovaní zdrojov zohrať pacient.
PRÍNOS PROGRAMU
PRÍLEŽITOSŤ stať sa lídrom v aktivitách pacientskych organizácií, relevantným partnerom v diskusiách so štátnymi a verejnými inštitúciami
MOŽNOSŤ byť navrhnutý/-á ako zástupca pacientov na rokovania Kategorizačnej komisie a Kategorizačnej rady MZ SR, ako aj odborných pracovných skupín a byť prizývaný/-á na rokovania Pracovnej skupiny AOPP pre hodnotenie liekov a liekovú politiku.
POTENCIÁL poskytovať konzultácie štátnej a verejnej správe, farmaceutickým a iným spoločnostiam za primeranú odmenu, možnosť zapojiť sa do lek-torského zboru AOPP a publikovať v médiách a odborných časopisoch.
VIAC SA O PROGRAME DOZVIETE V PRILOŽENEJ BROŽÚRKE Info material_Vzdelavaci program pre pacientov