Farmaceutický sektor je dnes druhým najväčším investorom do výskumu a vývoja v Európe. Podieľa sa na 19% domáceho výskumu a vývoja hradeného európskymi spoločnosťami. Kým sa nový liek uvedie na trh prejde 12 až 13 rokov, pričom priemerné náklady na vývoj jedného lieku dosahujú až 2 miliardy USD, ktoré hradí výlučne výrobca.
Európska únia sa rozhodla motivovať farmaceutické spoločnosti, aby vyvíjali nové lieky tým, že im garantuje niektoré špecifické práva. Jedným z nich je aj dodatkové ochranné osvedčenie (SPC), ktoré poskytuje majiteľovi patentu právnu ochranu po dlhšiu dobu ako bežný patent. V praxi to znamená, že po 10 rokoch, kedy bežné patenty končia, dostáva majiteľ SPC na svoj produkt ešte ďalších 5 rokov exkluzívnej ochrany. Toto právne opatrenie bolo zavedené s ohľadom na dĺžku a nákladnosť procesu výskumu a vývoja liečiva a jeho následného uvedenia na trh.
Európska komisia však nedávno predstavila návrh nariadenia, ktorým sa mení nariadenie o SPC pre liečivá. Podstatou tohto návrhu je zavedenie výnimky z ochrany SPC, ktorá by umožnila výrobcom generických alebo biologicky podobných liečiv (tzv. biosimilárov) so sídlom v EÚ vyrábať produkty ešte počas platnosti SPC originálnych výrobcov.
Stimuly pre farmaceutický priemysel, vrátane SPC, sú jedným zo základných predpokladov, ktoré zaručujú inovácie a vstup nových liekov na európsky trh. V priemysle, kde sa iba malý zlomok molekúl a technológií dostane do predaja, sú práva duševného vlastníctva, jedným z hlavných nástrojov na vyrovnanie rizika, ktoré farmaceutické firmy podstupujú.
Máme za to, že návrh Európskej komisie (EK), ktorý oslabí garancie, vyplývajúce z práv duševného vlastníctva originálnych výrobcov, môže spôsobiť právnu neistotu. Akýkoľvek zásah do týchto práv môže byť v konečnom dôsledku aj siahnutím na možnosti liečby pacientov, keďže môže ovplyvniť vývoj potrebných nových liekov.
Mechanizmy, ktoré EK predstavila v súčasnom návrhu nepovažujeme za dostatočné. Je nevyhnutné, aby konečná právna úprava zabezpečovala jednoznačnosť a právnu istotu v tom, čo znamená výnimka z SPC a za akých podmienok sa uplatňuje. Európska komisia musí garantovať implementáciu poistných mechanizmov a záruk, ktoré zabránia potenciálnym nežiadúcim následkom. Do diskusie by sme radi prispeli s nasledovnými návrhmi na zlepšenie predloženého návrhu EK:
Zámerom SPC je zaručiť právnu ochranu a vynahradiť výrobcom čas, ktorý počas platnosti patentu strávia pri vývoji lieku. V prípade zmeny SPC pre liečivá je teda nevyhnutné sa uistiť, že rozsah výnimky z SPC sa nebude zväčšovať.
Zdravotnícky systém sa nezaobíde bez inovácií. Rovnako však oceňujeme cenovú dostupnosť a prístup k liečbe, ktoré poskytujú generické a biosimilárne lieky. Produkciu takýchto liečiv preto plne podporujeme, avšak až po uplynutí ochrany patentov, ktorá vyplýva z SPC.