Falšovanie liekov

Najčastejším kanálom, ktorý ponúka falošné lieky, je internet. Najčastejšie využívané falošné lieky sú „lieky“ na chudnutie, potenciu, rôzne prípravky na zväčšovanie svalovej hmoty či antikoncepčné prípravky. Najčastejším motívom ľudí, ktorí takéto „lieky“ kupujú, je snaha ušetriť peniaze, čas, alebo obyčajný ľudský ostych.

Falošný liek môže byť mimoriadne nebezpečný pre zdravie a dokonca život človeka. V najlepšom možnom prípade ide o neškodné placebo, ktoré neobsahuje žiadnu účinnú ani žiadnu škodlivú látku. Falošné lieky sa však vyrábajú načierno v nehygienických podmienkach a môžu obsahovať prakticky čokoľvek.

Len v Európe sa odhaduje, že hodnota trhu s falošnými liekmi predstavuje približne 11 miliárd eur ročne. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že približne 8 až 10% liekov, ktoré sú distribuované po celom svete, sú falzifikáty. V niektorých krajinách je miera falzifikátov až 25%.

Falošné lieky sú veľmi nebezpečné pre ľudí, ale významne poškodzujú aj originálne farmaceutické spoločnosti, pretože sú distribuované pod originálnymi názvami. Takto napáchané reputačné škody sú niekedy obrovské.